28 Nisan 2014 Pazartesi

Bayanlar ve genç kızlar


*Tek başıma sosyalleşmenin muhtemel olduğunu düşündüm gerçek ve hayali okuyucularım ve her zamanki gibi yanıldım. Ama ne kadar yanlış yaparsam o kadar bilgilenirim diye kendimi avutuyorum.

*Yalnız sinemaya giderim ve eğlenceden kendimden geçerim dedim ve 1.30'da başlayan filme iki saat önceden giderek zamanlama yeteneğimi kullandım. Zaman geçsin diye mağazalarda hayatımın bir kısmını çarçur ederken yoruldum ve yarım saat öncesinden salona girdim.

*Gittiğim film UYUMSUZ/DIVENGERT idi. Kitabını okumak isteyip kimseden araklayamayınca vazgeçtiğimden filmine gitmeye karar verdim. Bir kez daha boylu postlu, ele avuca gelen bir bayan baş rolde idi ki bence çok hoş.

*Filmde belki de en çok hoşuma giden olay bu elemanların ait olduğu yerdeki kişilerin mohank tarzı saçlara sahip olması, piercing kullanmaları ve dövmelerle kaplı olmalarıydı. Yoksa cesurlarmış, toplumu koruyorlarmış, insan gibi inmek yerine trene atlayıp zıplıyorlarmış pek etkilemedi beni. Şekilci olduğum için dış görünüşte kaldım ben.

*Şunu da eklemek isterim ki Tris'in dövmesi beni benden aldı gerçekten. Yazarın soyisminde yaptığı oyunu fark etmek de elde değil. Prior. Beni rahatsız eden bu oldu sanıırm.

*Tam konuyu anlatmamakla birlikte, çünkü çok fena spoirler veresim var, Açlık Oyunları'nı anımsatan bir alt yapı vardı bu dünyada. Kızımız diğerlerinden bir adım önde tıpkı Katniss'in olduğu gibi (ne kadar mıntıkaların en eziği olarak gösterilmiş olsa bile) Bu avantajı onun aynı zamanda dezavantajı olsa da onu diğerlerinden ayıran bir özellik ve onu "özel" kılan da bu.

*Savunmasızları ezen bir sistemin içinden cesur bir kızımız var, kendisi zeki, atılgan ve ne hikmetse sistemi yönetenlere gayet yakın. Tris kızımız dövüşmeyi, silah kullanmayı ve çakallık yapmayı öğreniyor çünkü kendisi Dauntless'ı seçiyor, bunları öğrenmesi zorunlu.


*Bunları öğrendiği için ve kendisi doğuştan gelen ve onu bir adım önde kılan (Prior) özelliği sayesinde diğerlerinin arasından sıyrılıp ezen sistemin bedenlenmiş hali ile savaşabiliyor. Onu köşeye sıkıştıranlara dirsek atıyor, alınlarının ortasından vuruyor. Ve birden direnişin yüzü oluveriyor. Karakter özelliklerini saymıyorum burada, çünkü pek gerçekçi değildi benim için.

*Eğer kendini savunan, ezdirmeyen, hatta koca bir sistemle başa çıkan bir bayan karakterin yapması gereken tekme atıp milleti diz kapağından vurmaksa ben yokum bu işte. Bunların altından kalkmak da bir başarı ama olması gereken bu değil. Bizim kızımız Cesaret'i değil, Zeka'yı seçmeliydi ve kendi aklıyla aşmalıydı o durumu.

*Ben istiyorum ki bize belirgin bir özelliği olmayan, basit bir yaşamı ve karakteri olan bir bayanın, varlığıyla yokluğu bir olduğu halde sistem ve toplum karşısında hem fiziksel hem de psikolojik olarak nasıl sağlam durduğunu göstersinler. Çünkü çoğumuz bu paragraftaki bayanız ve uçan tekme atmak bizi pek bir yere getirmez.

*Dersen ki ben silah kullanmayı öğrencem suikastçı olcam, o da senin bileceğin iş bebek.

*Haberlerde gördüm ki petshoplara sınırlama getireceklermiş, gerçekten sevindim buna.Kim yer almışsa bunun içinde çok teşekkür ediyorum. Dilerim ki toptan kapatılır.

*Dövüş sanatları desek de bunlar ruh dengesini ve dinginliğini sağlayabilmek için var, bu konuya çok takıldım, artık gidiyorum.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Divergent'ı geçen yıl okumuştum ve açıkçası okumanı hiç mi hiç önermem. Başta çeviri ve present tense kullanımından falan kaynaklandığını zannetmiştim ortamdaki boşluğun ama nedeni o değilmiş. Yazarı newbielik konusunda resmen benden beter. O kitabı ne halt yemeye herkes övmüş anlayamadım açıkçası.
Bir de young adult kitaplarında şöyle bir sorun var ki IQ hep 80-90 arası. İsyanlar hep göstermelik. Distopyalar sırf havalı olsun diye kullanılmış ve üzerine düşülmemiş. Ayrıca protagonistler de hep marry-sue.
Neyse annem sövüyor gitmem gerek .A.
(ben ninca)

MELEKSİ BÖĞÜRÜŞLER dedi ki...

Bir ninja, özellikle sen okuma diyorsan okumama gerek yoktur o zaman. Zaman kaybından kurtardığın için çok teşekkür ederim.
Bu isyan ve distopya olgusunun böyle popüler kültüre yem olması beni gerçekten üzüyor T_T

Seni buralarda daha çok görmek isteriz ama sen ders çalış, az kaldı zaten. ^_^